Visos jos vienodos…ta prasme televizijos

Pamąstymus ta tema galėčiau sutraukti į vieną išplėstinį ilgesnį sakinį: nepatenkintieji lietuviškų televizijų kokybe turėtų jaustis maloniai, nes nacionalinių transliuotojų programomis yra nepatenkinta didelė dalis Europos ir netgi Amerikos žiūrovų – toks solidarumas itin komfortiškai turėtų nuteikti pakritikuoti mėgstančius lietuvius. Neseniai teko dalyvauti diskusijoje pakankamai reikšmingu pavadinimu  ,, Kaip jie šoka, groja ir dainuoja – mūšis dėl žiūrovų“. Nors kalba ėjo apie Lenkijos situaciją, tai – neblogas pretekstas pasvarstyti ir apie lietuviškus reikalus, nors gal ir ne viską galima lyginti, ypač vertinant rinkos dydžius.

Tad kaipgi šoka ir dainuoja Lenkijos televizijos? Panašiai kaip ir pas mus – ieško talentų, paskui juos ilgas savaites spaudžia prie darbo, kad atidirbtų su kaupu tuos pinigus, kurie į juos buvo investuoti.  Kažkam tai nepatinka, bet daugumai vis dėlto patinka, ir netgi labai.

Ar lieka vietos televizijoje dar kažkam, ko neapima info ar realybės šou su politikos priemaišom bei visų galų talentų konkursais? Televizijų rinkas stebintys analitikai teigia, kad prieš gerą dešimtmetį TV turinio rinkoje įvyko lūžis ir sieja tai būtent su teminių kanalų atsiradimu, kai staiga puikios kokybės serialai pirmiausia ėmė rodytis ne nacionalinio masto televizijose, bet būtent teminiuose kanaluose, kurių auditorija buvo visai ne tokia jau ir didelė, lyginant su kokia nors ABC, NBC ar Fox Broadcasting .  Kaip žinia, Amerika, nors daugelio laikoma nežabotos laisvės šalimi, pasižymi itin  konservatyviu požiūriu į eteryje esančias programas, todėl geriausi, kontroversiški, provokuojantys filmai Amerikoje rodomi kabelinės televizijos kanalais. Ne už ačiū, savaime suprantama: pavyzdžiui, filmų kanalas HBO žiūrovui papildomai kainuoja apie 15 dolerių. Kita vertus, mokami kanalai – tai savotiška laisva nuo cenzūros zona, kurioje įmanoma tai, kas sunkiai įsivaizduojama komercinėse televizijose, todėl būtent juose pasirodo tie filmai ar laidos, kurios galėtų pasirodyti pažeidžiančios dorovės ar kitas normas gana puritoniškiems Amerikos žiūrovams. Tokie visiems itin žinomi serialai kaip Sopranai arba Seksas ir miestas yra būtent HBO produkcija, kurį po premjeros kabelinėje televizijoje mielai perka ir didieji transliuotojai.

Sakysite, darau reklamą kabelinei televizijai? Mielai daryčiau, bet neturiu iš ko: Lietuvoje nėra tokių kanalų kaip HBO ir, ko gero, artimiausiu metu nebus, nes dėl tokios rinkos kaip Lietuva jiems neapsimoka net į derybas skristi – bilietas brangiau kainuoja, negu įmanoma būtų surinkti pinigų iš tokia kaina parduodamo kanalo, o vietoje niekas tokių nekuria.

Ekspertų nuomone, koduoti mokami televizijos kanalai yra išeitis tiems žmonėms, kuriems iki gyvo kaulo yra pabodusi nuolat šokanti ir dainuojanti televizija. ,, Didelio masto transliuotojai turi orientuotis tegu ir protingą, bet vis dėlto pramogą“,- teigia lenkų žiniasklaidos specialistas prof. W.Godzicas. Jam antrina žurnalistas P.Milevskis, tvirtindamas, kad Lenkijoje jau seniai nebekovojama dėl intelektualesnio žiūrovo, nes televizijoms išimtinai rūpi kuo lengviau  uždirbti kuo daugiau pinigų. ,,Visada daug lengviau įmesti į eterį kvailoką, pilną plepalų šou su pigiais blizgučiais,“ – piktokai apibūdina savas televizijas žurnalistas. (Labai girdėti žodžiai, tiesa?).

O ką gi pačios televizijos? Diskusijoje dalyvavusi viena garsiausių Lenkijos TV prodiuserių Nina Terentiew, taip kaip įprasta seniems televizijos vilkams, viską grindė žiūrovų poreikiu ( kukliai nutylėdama, kaip visi tikri vilkai, apie gaunamus pinigus). ,,Niekas dar iki šiol nesugalvojo televizijos be žiūrovų, deja“, – mokė gausiai į diskusiją susirinkusią auditoriją populiariausių  TV laidų prodiuserė. Anot jos, transliuotojas pirmiausia turi teikti žiūrovui pramogą, nes būtent šito iš televizijos tikisi žiūrovas. Nesvarbu, kad programos skirtingose televizijose yra dažnai panašios kaip du vandens lašai – vietos po saule ( o tiksliau – žiūrovų ir reitingų), anot N.Terentiew, visiems užteks, nes ir talentingai šokančių bei dainuojančių Lenkijoje nemažai, ir įžymybių, galinčių būti ekspertais, netrūksta. ,,Televizija turi būti greita ir labai emocionali“, – dar vienas p.Ninos aforizmas, apibūdinantis šiuolaikinės televizijos programas. Suprantama, kad tokia kaleidoskopiškai besikeičianti televizijos programa niekaip neskatina gilesnių pamąstymų, refleksijų – ji yra pramoga ir tik pramoga ir niekuo daugiau būti negali.

Diskusijoje daug buvo kalbėta apie tai, kokios apskritai vyrauja televizijos programų tendencijos ar mados. Buvo laikas, kai visi žavėjosi realybės šou – buvo tokia banga ir pas mus Lietuvoje, nors, aišku, iki Didžiojo brolio kokybės ir nepriėjome. Lenkų televizininkų nuomone, iš mados išeina pokalbių šou (talk show), ką patvirtina ir tai, kad šio formato didžiosios žvaigždės, tokios kaip Larry Kingas ar Oprah Winfrey, pasitraukė iš šios veiklos. Kita vertus, teigė diskusijos dalyviai, nėra geresnės investicijos televizijoje kaip geras serialas: jis gali tęstis metų metus, – tiek, kiek pageidauja žiūrovas. Šiame teiginyje raktinis žodis yra ,,geras“ – kiek gerų lietuviškų serialų yra Lietuvos televizijose?

Tačiau sugrįžkime prie reiklesnių žiūrovų, kurių netenkina Lietuvoje rodomos programos. Ar gali jie tikėtis ko nors sau? Tie, kas turi kabelinę televiziją, iš dalies šią problemą išsprendžia: tarp keliasdešimt kanalų tikrai galima rasti 2-3 patinkančias programas: filmų, sporto ar kultūros. Manyčiau, kad lietuviškos televizijos galėtų irgi judėti mokamų teminių kanalų link: tiek LNK, tiek TV 3 turi po kelis dukterinius kanalus, su kuriais nežino, ką daryti: kol kas tie kanalai tarnauja kaip archyvas, kuriame kartojamos pagrindinio kanalo laidos. Gaila taip nekūrybingai ir neproduktyviai naudojamų kanalų: žingsnis po žingsnio jie galėtų darytis teminiai, tuo pačiu užimdami tas nišas ir patraukdami tuos žiūrovus, kurių nedomina bendra visuotinė ir standartinė pramoga. O kad tokių žiūrovų netrūksta, seniai įrodė kad ir tas pats HBO, beje, šiemet švenčiantis savo 15 darbo Lenkijoje metines, kurias pažymės kartu su lenkų prodiuseriais išleisdamas Lenkijai skirtą dokumentinį serialą apie lenkų misiją Afganistane. Yra apie ką pagalvoti lietuviškoms televizijoms…

 

Vaivara.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Saugumo kodas: