2012-ųjų metų spalio 29 dieną prognozuoti maištai neįvyks

Praeitą savaitę įvyko konferencija apie tai, ar esame pasirengę analoginės antžeminės televizijos išjungimui, iki kurio liko mažiau nei metai – ji bus išjungta kitų metų spalio 29 dieną, 3 valandą nakties. Diskusija buvo ir įdomi, ir karšta – visi turėjo ką pasakyti. Mes taip pat.

Atrodytų, kabelinė televizija turėtų gyventi ,,atsipūtusi“, juk išjungiama antžeminė televizija, o kabelinė kaip buvo, taip ir lieka – jokių įpareigojimų kol kas jai nėra. Deja, didelė žmonių analoginės antžeminės TV išjungimą suvokia kaip apskritai šios televizijos dingimą. Kaip rodo tyrimai, dar 2010 m. pabaigoje iki 15 proc. Lietuvos gyventojų nežinojo arba nesuprato, kokią televiziją jie žiūri dabar.

Gan ilgą laiką nebuvo akcentuojama, kad išjungiama bus tik antžeminė analoginė televizija, paliekant tuo pačiu daug vietos spekuliacijoms ir nesąžiningiems gandams.

Prasidėjusi valstybinė viešinimo kampanija parodė, kad kiekvienas rinkos dalyvis turi akylai stebėti reklamą ir aktyviai reaguoti, pastebėjęs netinkamus kampanijos elementus.  Pirmajame valstybiniame klipe pritrūko vieno žodžio – antžeminė, tačiau visiems aišku, kad mums, kabelinės televizijos operatoriams, šis žodis buvo esminis.  Nors ministerija itin operatyviai ištaisė šį netikslumą, karti nuosėda liko, juolab kad Susisiekimo ministerijos užsakyto vaizdo klipo  netikslumu netruko pasinaudoti kai kurie operatoriai, savo reklaminėse kampanijose pabrėžtinai vengiantys žodžio ,,antžeminė“. Štai kelios pastarųjų savaičių straipsnių antraštės, informuojančios apie įvyksiančius pakitimus:

Kitų metų spalį tūkstančiai gali likti prie „sningančių“ ekranų

(DELFI, 10-27)

Išjungus analoginę televiziją šimtai tūkstančių žiūrovų gali likti be vaizdo, nepasiturintiesiems žadamos kompensacijos už priedėlius

(BNS, Lrytas.lt, 10-28)

Tūkstančiai šeimų kitąmet vakaros prie tamsių TV ekranų

(Balsas.lt, 10-28)

Ekspertai: išjungus analoginę televiziją, kils maištai ir panika

(zebra.lt, 10-27)

Užtenka paskaityti pastarųjų savaičių pranešimus – nė viename iš jų žodžio ,,antžeminė“ nerastume ir su žiburiu. Jeigu patys rinkos dalyviai demonstratyviai nutyli esminius dalykus, tikėtis ko nors geresnio iš žiniasklaidos kaip nebeišeina.  Štai kokia apokalipsė, anot DELFI straipsnio, kitąmet laukia lietuvių:

„Sningantys“ ir nieko nerodantys televizijų ekranai, šimtų tūkstančių gyventojų nepasitenkinimas, eilės ir techninės įrangos stygius – tokią situaciją kitų metų spalio pabaigoje, kai bus išjungta analoginė televizija, prognozuoja specialistai. (10-27)

Ir taip toliau, ir panašiai – per visą straipsnį nė karto nepasakyta, apie kokios televizijos išjungimą kalbama.  Įvertinus DELFI lankomumą, nesunku nuspėti, kokį operatorių teisingai turi pasirinkti Lietuvos gyventojas.

Didžioji dalis Lietuvos KTV operatorių yra smulkios ir vidutinės įmonės, todėl jos, ypač dirbančios mažesniuose miestuose, yra užmezgusios glaudžius ryšius sus savo klientais, turi betarpišką kontaktą su jais. Tie kontaktai rodo, kad mažesniuose miestuose didelė dalis žmonių išties patiria didžiulį stresą, nes nežino, kas jų laukia kitais metais. Didelė dalis operatorių patvirtintų, kokiais baubais yra gąsdinami mūsų klientai iki vėlyvos nakties įkyriai skambinančių pardavėjų. Tačiau pagrindinis ginklas visur tas pats: žmonės yra gąsdinami, kad bus išjungta bet kokia analoginė televizija, tad norintys 2012 metų rudenį vakaroti prie šviesių ekranų, tiesiog privalo nedelsdami atsisakyti kabelinės televizijos, kuri bus ,,išjungta“ ir prisijungti prie tos vienintelės, kuri, kaip reikia suprasti, atėjo amžiams.

Iš esmės prieš pradėdamos plačią reklaminę kampaniją, valstybinės institucijos turėjo sau iškelti klausimą: ko iš tikrųjų siekiama – ar kuo daugiau žmonių įtikinti skaitmeninės televizijos privalumais ar stengtis, kad perėjimas nuo vienos technologijos prie kitos būtų įmanomai ramesnis ir nesukeltų nereikalingos įtampos bei nepasitenkinimo. Atrodytų, kad valstybei visuomenės nuotaikos ir turėtų būti svarbiau, ypač įvertinant tai, kad kitais metais bus ne tik išjungiama analoginė antžeminė televizija, bet ir vyks Seimo rinkimai.

Dauguma klientų teigia, kad ir iš valstybinės viešinimo kampanijos jie ne visada aiškiai supranta, ar tikrai kabelinei TV niekas negresia. Todėl, kaip viename iš interviu pastebėjo kolega P.Dambrauskas, esame  priversti organizuoti savas, papildomas informavimo kampanijas, kad patikslintume valdžios skleidžiamą informaciją ir išaiškintume savo klientams, kad jiems kitąmet niekas nesikeis. Keista, kad,  valstybinės viešinimo kampanijos biudžetui esant 10 mln.litų, KTV operatoriai turi skirti papildomus resursus, kad paaiškintų, kas buvo norėta pasakyti. Tad mums norėtųsi, kad į antžeminės analoginės televizijos išjungimo ir perėjimo prie skaitmeninės TV viešinimo reikalus žiūrėti kuo atsakingiau. Ir tada tikrai išvengsime tų prognozuojamų maištų ir revoliucijų, o 2012 metų spalio 29 diena kabelinės TV operatoriams ir jų abonentams išauš graži, saulėta ir  rami.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Saugumo kodas: