Po referendumo

Ne, aš nerašysiu politinių įžvalgų apie Latvijos referendumą – pilni portalai, o kas moka – gali ir latviškai pasiskaityti. Aš tiesiog labai džiaugiuosi, kad latviams referendumas pavyko. Vadinasi, dar yra idėjų, kurios gali mus suvienyti ir, atmetus visus darbus, eiti kovoti už jas. Visą šeštadienio vakarą ir pusę nakties sekėme kaip keičiasi balsavimo rezultatai, kol pagaliau su palengvėjimu atsidusome – yra! Atgal nebepasuksi, kad ir kaip visokie lindermanai skeryčiotųsi. Kad ir ką berašytų ar sakytų Kremliaus emisarai, Latvija įrodė esanti subrendusi tauta, apgynusi vieną pamatinių valstybingumo ir tautiškumo stulpų – kalbą.

Tačiau šiame džiaugsme bent aš jaučiu tam tikrą kartėlį, kad mes, lietuviai, per mažai palaikėm brolius latvius. Po referendumo Lietuvos politikai saldžiai suokė apie pavykusį referendumą – bet kur jie buvo prieš jį?

Kai prieš 50 metų Berlyne tos pačios jėgos, kurios dabar organizavo referendumą Latvijoje, per naktį  sumūrijo sieną,  J.Kenedis prie Berlyno sienos pasakė: ,,ich bin ein Berliner“ ir visiems laikams nubrėžė kryptį, kaip turi elgtis ekstra klasės politikas, suvokiantis savo atsakomybę už pasaulyje vykstančius įvykius. Kenedžio, aišku, Lietuvoje mes dar greit neturėsime, bet palaikyti savo artimiausią visom prasmėm kaimynę privalėjome ir turėjome teisę tikėtis, kad mūsų politikai tai padarys.  Bent jau mes, eiliniai lietuviai, privalėjome per Vasario 16-tąją šalia savo trispalvės iškelti Latvijos vėliavas, o vasario 18 pasakyti: ,, Šiandien mes visi esame latviai“, kaip 2008 m. palaikėm Gruziją, puolamą Rusijos tankų.

Bet latviai šiandien švenčia, nepaisant nei Kremliaus dantų griežimo, nei lindermanų žvygčiojimų. Referendumas, be kita ko, įrodė ir tai, kad laisva valia niekas į kartuves neina – po jo nebeįmanoma nors kiek sveiko proto turinčio žmogaus įtikinti ,,savanorišku stojimu“ į TSRS 1940 m.

Vėlų šeštadienio vakarą, paaiškėjus preliminariems rezultatams, dukros draugė iš Latvijos parašė žinutę: ,,Latvija dar stipriai gyvybinga, taip pat ir mūsų kalba!“ Ir tai buvo viena smagiausių žinučių šiais metais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Saugumo kodas: